Sirkeci Terminal

Sirkeci Terminal (HM1LN6)

Location: , İstanbul 34112 Fatih
Country: Turkey
Buy Turkey flags at Flagstore.com!

N 41° 0.911', E 28° 58.581'

 • 0 likes
 • 0 check ins
 • 0 favorites
 • 1208 views
Inscription

Sirkeci Garı

English:
The structure is one of the examples of convergence of Western eclecticism seen in especially 19th century Istanbul and the regional and national stylistic
patterns. The building was constructed as a terminal when Roumeli Railway reached Sirkeci, as a stone building and two wooden passenger waiting halls. Beside those temporary buildings, the construction of the main station building was started on 11 February 1888, and on 3 May 1890, Musir Hamdi Pasha made the opening on behalf of Abdulhamid II and the terminal started its service. It was designed by the German architect A. Tasmund. Granite marble and stones brought from Marseille, Aden were used on the facades. In the first years of its construction, the building was lighted using gas, and the stoves used for heating the passenger halls were brought from Austria. in those years the sea was much closer to the building and there were verandas
which went down to the sea. The building has a linear plan, consisting of units located side by side, and this fragmentation can be clearly observed from the façade. There are clock towers on both sides of the unit, located in the middle of the building, which is covered with a large vault. With the brick belts used in the façade, round, pointed arch windows, the entrance gate in the middle reminiscent of Seljuk crown gates, and decorated stone roof parapets, the building reflects the eclectic understanding of the period in its entirety.

The starting date of operation of the terminal is written on the flank façade of the building, both in Julian and Gregorian calendars. The Orient Express, which takes off from Paris, brought its passengers to this terminal for many decades.


Turkish:

Yapi, 19, yüzyıldı özellikle İstanbul'da görülen Bati seçmeciliǧi ile bölgesel ve ulusal biçim kalıplarının bir arada kullanıldıǧı orneklerden birisidir. Rumeli Demiryolu'nun Sirkeci'ye kadar gelmesiyle istasyon binası olarak bugün de mevcut olan kâgir bina ile yolcu bekleme salonu olarak iki ahşap baraka yapılmıştır. Geçici olarak tasarlanan bu binaların yanında esas istasyon binasının yapımına 11 Şubat 1888'de başlanılmış ve 3 Mayıs 1890'da ll. Abdülhamid adına Müşir Hamdi Paşa tarafından açılarak hizmete sunulmuştur. Tasarımını Alman mimar A. Tasmund'un yaptıǧı binanın cephesinde granit mermer ve Marsilya-Adenden getirilmiş taşlar kullanılmıştır. İlk yapıldıǧı yıllarda havagazı ile aydınlatılan binanın bekleme salonlarındaki büyük sobalar Avusturyadan getirilmiştir. Yine o yıllarda deniz binanın çok
daha yakınına kadar gelinmekte ve denize taraçalarla inilmekteydi. Yan yana gelen birimlerden oluşan lineer bir planı olan binanın cephesinde de bu bölümlenme açıkça gözlenmektedir. Binanın ortasında yer alan ve büyük bir tonozla ortulu birimin iki yanında saat kuleleri yer almaktadır. Cephede kullanılan tuğla bantlar, daire, sivri kemerli pencereler, ortada yer alan Selçuklu Donemi taç kapılarını andıran giriş kapısı, bezeli taş çatı parapetleri ile bina tümüyle devrin seçmeci anlayışını yansıtmaktadır.

Binanın yan cephesinde garın hizmete girdiǧi tarih, hem Rumi takvime hem de Miladi takvime göre yazılmıştır. Paris'ten kalkan Şark Ekspresi uzun yıllar bu istasyona yolcu indirmiş ve buradan yolcu almıştır.
Details
HM NumberHM1LN6
Tags
Placed ByIstanbul Büyükşehir Belediyesi (Istanbul Metropolitan Municipality)
Marker ConditionNo reports yet
Date Added Wednesday, July 8th, 2015 at 2:01pm PDT -07:00
Pictures
Sorry, but we don't have a picture of this historical marker yet. If you have a picture, please share it with us. It's simple to do. 1) Become a member. 2) Adopt this historical marker listing. 3) Upload the picture.
Locationbig map
UTM (WGS84 Datum)26T E 333819 N 4542323
Decimal Degrees41.01518333, 28.97635000
Degrees and Decimal MinutesN 41° 0.911', E 28° 58.581'
Degrees, Minutes and Seconds41° 0' 54.66" N, 28° 58' 34.86" E
Driving DirectionsGoogle Maps
Area Code(s)239
Which side of the road?Marker is on the right when traveling North
Closest Postal AddressAt or near 219 Ankara Cd., İstanbul 34112, TR
Alternative Maps Google Maps, MapQuest, Bing Maps, Yahoo Maps, MSR Maps, OpenCycleMap, MyTopo Maps, OpenStreetMap

Is this marker missing? Are the coordinates wrong? Do you have additional information that you would like to share with us? If so, check in.

Nearby Markersshow on map
Check Ins  check in   |    all

Have you seen this marker? If so, check in and tell us about it.

Comments 0 comments

Maintenance Issues
 1. Is this marker part of a series?
 2. What historical period does the marker represent?
 3. What historical place does the marker represent?
 4. What type of marker is it?
 5. What class is the marker?
 6. What style is the marker?
 7. Does the marker have a number?
 8. What year was the marker erected?
 9. This marker needs at least one picture.
 10. Can this marker be seen from the road?
 11. Is the marker in the median?